Вибираючи підлогову дошку як покриття для підлоги насамперед потрібно знати переваги і недоліки підлоги з дощок. Ці знання дозволять правильно вибрати дошку підлоги, що найбільш оптимально підходить для ваших потреб.
Якщо вам важливі присутність у будинку натурального природного матеріалу та природна краса дерева, то сміливо зупиняйтесь на дошці підлоги та не сумнівайтеся. Вклавши одного разу час та кошти, ви отримуватимете насолоду від свого вибору щодня протягом багатьох років.
До переваг підлоги з дощок можна віднести такі аргументи:
- Відрізняється високою міцністю та надійністю
- Зберігає тепло
- Виготовляється з натуральних матеріалів
- Має антистатичні та антиалергічні властивості (при покритті лаком втрачає цю перевагу)
- Виготовляється із відновлюваних природних ресурсів (екологічний)
- Швидкість укладання та мінімум підготовчих робіт
До недоліків підлоги можна віднести:
- Добре проводить звук
- Вимогливий у догляді та експлуатації
- не допускає перезволоження
- м’яка, нестійка до стирання (без покриття спеціальними багатокомпонентними лаками). Вимагає запобігання утворення подряпин, вм’ятин (підп’ятники біля меблів, фетрові наконечники і т. д.)
- вимагає періодичного оновлення захисного лако-фарбового шару
- Схильний до гниття (застосування антисептика усуває цю проблему)
- Змінює форму (розсихається, набухає, коробиться, утворює тріщини)
Якщо ви все ж таки зупинили свій вибір на дошці підлоги, то дуже важливо при її виборі знати її розмірно-якісні параметри.
Товщина. Зазвичай, вона буває від 22 до 40 мм. Найбільш ходові розміри – 30, 32, 35 мм. Дошки такої товщини використовуються при стандартному укладанні підлоги, коли проліт між лагами (бруси, на які кріпляться дошки підлоги) становить від 40 до 60 см. Підлогова дошка товщиною 40мм використовується в основному при прольоті між лагами більше 70см.
Ширина. Діапазон дошки підлоги шириною досить великий: від 60 мм до 135 мм. Дошка шириною 80 мм і менш вважається вузькою та використовується під певний дизайн. Дошка підлоги шириною 120 мм органічно виглядає у дерев’яних будинках з брусів або у великих приміщеннях. Найбільш оптимальною шириною дошки для підлоги вважається 100 мм.
довжина. Основні довжини дошки 3 – 4 м, під замовлення виготовляються й інші розміри (2 м, 4,5 м, 6 м і т.д.). Головним чинником щодо довжини необхідної дошки підлоги є мінімізація її відходів. Це в свою чергу залежить як від площі покриття для підлоги, так і від способу укладання підлогової дошки. Наприклад, при укладанні дошки підлоги в шаховому порядку виходить мінімум відходів, але не завжди це доцільно і красиво.
Тип дошки (цілісна або зрощена)
Цілісна дошка для підлоги виготовляється з масиву деревини, зберігаючи всі її властивості і особливості (сучки, однорідну структуру, особливості будови деревини), що надає неповторність загального малюнка підлоги.
Зрощена дошка для підлоги виготовляється з оптимізованих за якістю заготовок, у яких видалені пороки деревини (сухі і гнилі сучки, смоляні кишеньки та ін.).
У найвищому сорті зрощеної дошки сучки взагалі відсутні, а першому сорті зустрічаються живі світлі сучки.
Основні переваги зрощеної дошки:
- досягається ідеальна геометрія дошки
- можлива повна відсутність сучків
- при цих плюсах – конкурентна ціна
До недоліків зрощеної дошки підлоги можна віднести:
- не всім подобається зрощений шип
- порівняльна дорожнеча
- відстані між лагами при укладанні дошки – 40см
- деякі не люблять відсутність сучків
На вибір підлоги також впливає спосіб обробки готової підлоги. Якщо підлогу планується покривати лаком, потрібно вибирати дошку найвищої якості. Якщо готова підлога планується під фарбування, то навпаки дошку підлоги потрібно вибирати більш низької якості, тому що фарба приховає всі видимі вади деревини.